
43,40 €
Inkl. MwSt., zzgl. VersandkostenArduino MKR WAN 1300 has been designed to offer a practical and cost effective solution for makers seeking to add Lo-Ra connectivity to their projects with minimal previous experience in networking. It is based on the Atmel SAMD21 and a Murata CMWX1ZZABZ Lo-Ra module.
The design includes the ability to power the board using two 1.5V AA or AAA batteries or external 5V. Switching from one source to the other is done automatically. A good 32 bit computational power similar to the MKR ZERO board, the usual rich set of I/O interfaces, low power Lo-Ra communication and the ease of use of the Arduino Software (IDE) for code development and programming. All these features make this board the preferred choice for the emerging IoT battery-powered projects in a compact form factor. The USB port can be used to supply power (5V) to the board. The Arduino MKR WAN 1300 is able to run with or without the batteries connected and has limited power consumption.
Warning: Unlike most Arduino & Genuino boards, the MKR WAN 1300 runs at 3.3V. The maximum voltage that the I/O pins can tolerate is 3.3V. Applying voltages higher than 3.3V to any I/O pin could damage the board. While output to 5V digital devices is possible, bidirectional communication with 5V devices needs proper level shifting.
You can find here your board warranty informations.
You can find in the Getting Started section all the information you need to configure your board, use the Arduino Software (IDE), and start tinker with coding and electronics.
| Microcontroller | SAMD21 Cortex-M0+ 32bit low power ARM MCU |
| Board Power Supply (USB/VIN) | 5V |
| Supported Batteries(*) | 2x AA or AAA |
| Circuit Operating Voltage | 3.3V |
| Digital I/O Pins | 8 |
| PWM Pins | 12 (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, A3 - or 18 -, A4 -or 19) |
| UART | 1 |
| SPI | 1 |
| I2C | 1 |
| Analog Input Pins | 7 (ADC 8/10/12 bit) |
| Analog Output Pins | 1 (DAC 10 bit) |
| External Interrupts | 8 (0, 1, 4, 5, 6, 7, 8, A1 -or 16-, A2 - or 17) |
| DC Current per I/O Pin | 7 mA |
| Flash Memory | 256 KB |
| SRAM | 32 KB |
| EEPROM | no |
| Clock Speed | 32.768 kHz (RTC), 48 MHz |
| LED_BUILTIN | 6 |
| Full-Speed USB Device and embedded Host | |
| Antenna power | 2dB |
| Carrier frequency | 433/868/915 MHz |
| Working region | EU/US |
| Length | 67.64 mm |
| Width | 25 mm |
| Weight | 32 gr. |
The MKR WAN 1300 is open-source hardware! You can build your own board using the following files:
Download the pinout in PNG format
The MKR WAN 1300 has to be used with GSM antenna that can be attached to the board with the micro UFL connector. Please check that it can accept frequencies in the LoRa's range (433/868/915 MHz).
Please note: for best result, do not attach the antenna to a metallic surface like car chassis, etc.
| Artikelnummer | 169029 |
| Hersteller | ARDUINO |
| Herstellernummer | ABX00017 |
| EAN | 813747020558 |
43,40 €
Inkl. MwSt., zzgl. Versandkosten| Artikelnummer | 169029 |
| Hersteller | ARDUINO |
| Herstellernummer | ABX00017 |
| EAN | 813747020558 |
Sie haben Frage zu einem unserer Produkte? Sie sind auf der Suche nach einem seltenen Set?
Unser Expertenteam hilft Ihnen gerne weiter!
Mit der Kundenkarte sammeln Sie bei jedem Kauf in unserem Laden oder in unserem Online-Shop Punkte im Wert von 5% Ihres Einkaufes.
Für Bestellungen mit einem Bestellwert von 100 € und mehr ist der Standardversand in viele Länder der EU kostenlos.
Bestellen Sie bequem online und holen Sie Ihre Ware selbst in unserem Geschäft ab. Sie werden informiert, sobald die Bestellung bereitliegt.
Erhalten Sie Informationen zu Produktneuheiten, Angeboten und Aktionen direkt und bequem in Ihr Posteingang.
Alle Preise inklusive der gesetzlichen Mehrwertsteuer. Die durchgestrichenen Preise entsprechen dem bisherigen LToys-Preis.
Alle Daten die während Ihres Besuches auf ltoys.lu entstehen werden SSL-verschlüsselt übertragen.
Bei uns zahlen Sie sicher und bequem. Egal ob online über einen Zahlungsdienstleister oder klassisch per Überweisung.
Wir verwenden Cookies und ähnliche Technologien, um Inhalte zu personalisieren und Ihr Erlebnis zu verbessern. Außerdem nutzen sie um grundlegende Webseitenfunktionen anzubieten und zu verstehen wie Kunden unsere Webseite nutzen und mit diesen Daten die die Webseite zu optimieren.
Um fortzufahren, wählen Sie bitte ein der beiden Optionen aus. Sie können Ihre getätigten Einstellung jederzeit anpassen.
Mit welchen Cookie-Einstellungen möchten Sie fortfahren?