
74,90 €
Inkl. MwSt., zzgl. VersandkostenLooking for a board for a very specific use that Arduino doesn’t make? Or maybe you want a more complex central board, optimized for your particular needs that will interface with all other Arduino boards and devices. The MKR VIDOR 4000 is highly configurable and powerful, and it can perform high-speed digital audio and video processing.
With the MKR VIDOR 4000 you can configure it the way you want; you can essentially create your own controller board. It comes loaded with hardware and potential: an 8 MB SRAM; a 2 MB QSPI Flash chip — 1 MB allocated for user applications; a Micro HDMI connector; an MIPI camera connector; and Wifi & BLE powered by U-BLOX NINA W10 Series. It also includes the classic MKR interface on which all pins are driven both by SAMD21 and FPGA. Plus, it has a Mini PCI Express connector with up to 25 user programmable pins.
The FPGA contains 16K Logic Elements, 504 KB of embedded RAM, and 56 18x18 bit HW multipliers for high-speed DSP. Each pin can toggle at over 150 MHz and can be configured for functions such as UARTs, (Q)SPI, high resolution/high frequency PWM, quadrature encoder, I2C, I2S, Sigma Delta DAC, etc.
The on-board FPGA can be also used for high-speed DSP operations for audio and video processing. This board also features a Microchip SAMD21. Communication between FPGA and the SAMD21 is seamless.
You can find in the Getting Started section all the information you need to configure your board, use the Arduino Software (IDE), and start tinker with coding and electronics.
| FPGA | Intel Cyclone 10CL016 |
| Mini PCI Express port with programmable pins | |
| Camera connector | MIPI camera connector |
| Circuit Operating Voltage | 3.3V |
| Digital I/O Pins | 22 headers + 25 Mini PCI Express |
| PWM Pins | All Pins |
| UART | Up to 7 (depends on FPGA configuration) |
| SPI | Up to 7 (depends on FPGA configuration) |
| I2C | Up to 7 (depends on FPGA configuration) |
| Analog Input Pins | n/a |
| Analog Output Pins | n/a |
| External Interrupts | n/a |
| DC Current per I/O Pin | 4 or 8 mA |
| Flash Memory | 2 MB |
| SDRAM | 8 MB |
| EEPROM | n/a |
| Clock Speed | 48 MHz - up to 200 MHz |
| Video Output | Micro HDMI |
| Microcontroller | Microchip ATSAMD21 (Arm Cortex-M0+ processor) |
| Wi-Fi | U-blox Nina-W102 |
| (VIN) | 5V |
| Supported Battery(*) | Li-Po Single Cell, 3.7V, 700mAh Minimum |
| Circuit Operating Voltage | 3.3V |
| Digital I/O Pins | 22 |
| PWM Pins | 12 (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, A3 - or 18 -, A4 -or 19) |
| UART | 1 |
| SPI | 1 |
| I2C | 1 |
| Analog Input Pins | 7 (ADC 8/10/12 bit) |
| Analog Output Pins | 1 (DAC 10 bit) |
| External Interrupts | 8 (0, 1, 4, 5, 6, 7, 8, A1 -or 16-, A2 - or 17) |
| Flash Memory | 256 KB |
| SRAM | 32 KB |
| EEPROM | No |
| Clock Speed | 32.768 kHz (RTC), 48 MHz |
| LED_BUILTIN | 6 |
| Full-Speed USB Device and Embedded Host | Included |
| LED_BUILTIN | 6 |
| Length | 83 mm |
| Width | 25 mm |
| Weight | 32 g |
| Artikelnummer | 179077 |
| Hersteller | ARDUINO |
| Herstellernummer | ABX00022 |
| EAN | 7630049200241 |
74,90 €
Inkl. MwSt., zzgl. Versandkosten| Artikelnummer | 179077 |
| Hersteller | ARDUINO |
| Herstellernummer | ABX00022 |
| EAN | 7630049200241 |
Sie haben Frage zu einem unserer Produkte? Sie sind auf der Suche nach einem seltenen Set?
Unser Expertenteam hilft Ihnen gerne weiter!
Mit der Kundenkarte sammeln Sie bei jedem Kauf in unserem Laden oder in unserem Online-Shop Punkte im Wert von 5% Ihres Einkaufes.
Für Bestellungen mit einem Bestellwert von 100 € und mehr ist der Standardversand in viele Länder der EU kostenlos.
Bestellen Sie bequem online und holen Sie Ihre Ware selbst in unserem Geschäft ab. Sie werden informiert, sobald die Bestellung bereitliegt.
Erhalten Sie Informationen zu Produktneuheiten, Angeboten und Aktionen direkt und bequem in Ihr Posteingang.
Alle Preise inklusive der gesetzlichen Mehrwertsteuer. Die durchgestrichenen Preise entsprechen dem bisherigen LToys-Preis.
Alle Daten die während Ihres Besuches auf ltoys.lu entstehen werden SSL-verschlüsselt übertragen.
Bei uns zahlen Sie sicher und bequem. Egal ob online über einen Zahlungsdienstleister oder klassisch per Überweisung.
Wir verwenden Cookies und ähnliche Technologien, um Inhalte zu personalisieren und Ihr Erlebnis zu verbessern. Außerdem nutzen sie um grundlegende Webseitenfunktionen anzubieten und zu verstehen wie Kunden unsere Webseite nutzen und mit diesen Daten die die Webseite zu optimieren.
Um fortzufahren, wählen Sie bitte ein der beiden Optionen aus. Sie können Ihre getätigten Einstellung jederzeit anpassen.
Mit welchen Cookie-Einstellungen möchten Sie fortfahren?