
32,99 €
Inkl. MwSt., zzgl. VersandkostenThe MKR WIFI 1010 is a significant improvement on the MKR 1000 WIFI. It's equipped with an ESP32 module made by U-BLOX. This board aims to speed up and simplify the prototyping of WiFi based IoT applications thanks to the flexibility of the ESP32 module and its low power consumption.
The board is composed of three main blocks:
The MKR WIFI 1010 includes 32-bit computational power, the usual rich set of I/O interfaces, and low power Wi-Fi with a Cryptochip for secure communication using SHA-256 encryption. Plus, it offers ease of use Arduino Software (IDE) for code development and programming. All of these features make this board the preferred choice for the emerging IoT battery-powered projects in a compact form.
Its USB port can be used to supply power (5V) to the board. It has a Li-Po charging circuit that allows the Arduino MKR WIFI 1010 to run on battery power or an external 5 volt source, charging the Li-Po battery while running on external power. Switching from one source to the other is done automatically.
Warning: Unlike most Arduino boards, the MKR WIFI 1010 runs at 3.3V. The maximum voltage that the I/O pins can tolerate is 3.3V. Applying voltages higher than 3.3V to any I/O pin could damage the board. While output to 5V digital devices is possible, bidirectional communication with 5V devices needs proper level shifting.
| Microcontroller | SAMD21 Cortex-M0+ 32bit Low Power ARM MCU |
| Board Power Supply (USB/VIN) | 5V |
| Supported Battery(*) | Li-Po Single Cell, 3.7V, 700mAh Minimum |
| Circuit Operating Voltage | 3.3V |
| Digital I/O Pins | 8 |
| PWM Pins | 12 (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, A3 - or 18 -, A4 -or 19) |
| UART | 1 |
| SPI | 1 |
| I2C | 1 |
| I2S | 1 |
| Connectivity | WiFi |
| Analog Input Pins | 7 (ADC 8/10/12 bit) |
| Analog Output Pins | 1 (DAC 10 bit) |
| External Interrupts | 8 (0, 1, 4, 5, 6, 7, 8, A1 -or 16-, A2 - or 17) |
| DC Current per I/O Pin | 7 mA |
| Flash Memory | 256 KB |
| SRAM | 32 KB |
| EEPROM | No |
| Clock Speed | 32.768 kHz (RTC), 48 MHz |
| LED_BUILTIN | 6 |
| Full-Speed USB Device and Embedded Host | Included |
| LED_BUILTIN | 6 |
| Length | 61.5 mm |
| Width | 25 mm |
| Weight | 32 gr. |
| Artikelnummer | 179650 |
| Hersteller | ARDUINO |
| Herstellernummer | ABX00023 |
| EAN | 7630049200258 |
32,99 €
Inkl. MwSt., zzgl. Versandkosten| Artikelnummer | 179650 |
| Hersteller | ARDUINO |
| Herstellernummer | ABX00023 |
| EAN | 7630049200258 |
Sie haben Frage zu einem unserer Produkte? Sie sind auf der Suche nach einem seltenen Set?
Unser Expertenteam hilft Ihnen gerne weiter!
Mit der Kundenkarte sammeln Sie bei jedem Kauf in unserem Laden oder in unserem Online-Shop Punkte im Wert von 5% Ihres Einkaufes.
Für Bestellungen mit einem Bestellwert von 100 € und mehr ist der Standardversand in viele Länder der EU kostenlos.
Bestellen Sie bequem online und holen Sie Ihre Ware selbst in unserem Geschäft ab. Sie werden informiert, sobald die Bestellung bereitliegt.
Erhalten Sie Informationen zu Produktneuheiten, Angeboten und Aktionen direkt und bequem in Ihr Posteingang.
Alle Preise inklusive der gesetzlichen Mehrwertsteuer. Die durchgestrichenen Preise entsprechen dem bisherigen LToys-Preis.
Alle Daten die während Ihres Besuches auf ltoys.lu entstehen werden SSL-verschlüsselt übertragen.
Bei uns zahlen Sie sicher und bequem. Egal ob online über einen Zahlungsdienstleister oder klassisch per Überweisung.
Wir verwenden Cookies und ähnliche Technologien, um Inhalte zu personalisieren und Ihr Erlebnis zu verbessern. Außerdem nutzen sie um grundlegende Webseitenfunktionen anzubieten und zu verstehen wie Kunden unsere Webseite nutzen und mit diesen Daten die die Webseite zu optimieren.
Um fortzufahren, wählen Sie bitte ein der beiden Optionen aus. Sie können Ihre getätigten Einstellung jederzeit anpassen.
Mit welchen Cookie-Einstellungen möchten Sie fortfahren?