
27,29 €
Including VAT, plus shipping costsThe Raspberry Pi 3 Model A+ is the latest product in the Raspberry Pi 3 range. Like the Raspberry Pi 3 Model B+, it boasts a 64-bit quad core processor running at 1.4 GHz, dual-band 2.4 GHz and 5 GHz wireless LAN, and Bluetooth 4.2/BLE.
The dual-band wireless LAN comes with modular compliance certification, allowing the board to be designed into end products with significantly reduced wireless LAN compliance testing, improving both cost and time to market.
The Raspberry Pi 3 Model A+ has the same mechanical footprint as the Raspberry Pi 1 Model A+.
| Processor: | Broadcom BCM2837B0, Cortex-A53 64-bit SoC @ 1.4 GHz |
| Memory: | 512MB LPDDR2 SDRAM |
| Connectivity: | 2.4 GHz and 5 GHz IEE 802.11.b/g/n/ac wireless LAN, Bluetooth 4.2/BLE |
| Access: | Extended 40-pin GPIO header |
| Video & sound: | 1 × full size HDMI MIPI DSI display port MIPI CSI camera port 4 pole stereo output and composite video port |
| Multimedia: | H.264, MPEG-4 decode (1080p30); H.264 encode (1080p30); OpenGL ES 1.1, 2.0 graphics |
| SD card support: | Micro SD format for loading operating system and data storage |
| Input power: | 5 V/2.5 A DC via micro USB connector 5 V DC via GPIO header |
| Environment: | Operating temperature, 0–50°C |
| Compliance: | For a full list of local and regional product approvals, please visit www.raspberrypi.org/products/raspberry-pi-3-model-a-plus |
| Production lifetime: | The Raspberry Pi 3 Model A+ will remain in production until at least January 2023 |
| Article number | 179165 |
| Manufacturer | RASPBERRY PI FOUNDATION |
| Manufacturer Part Number | SC0130 |
| EAN | 652508442181 |
27,29 €
Including VAT, plus shipping costs| Article number | 179165 |
| Manufacturer | RASPBERRY PI FOUNDATION |
| Manufacturer Part Number | SC0130 |
| EAN | 652508442181 |
You have a question regarding one of our products? You are searching for a rare set?
Our team of experts will be happy to help you!
With the customer card you collect points worth 5% of your purchase with every transaction in our shop or in our online shop.
For orders with a value of 100 € and more, standard shipping to many EU countries is free of charge.
Place your order conveniently online and collect your goods in our shop yourself. You will be informed as soon as the order is ready.
All prices incl. VAT. Crossed-out prices correspond to the previous LToys price.
All data generated during your visit on ltoys.lu is transmitted SSL-encrypted.
You can pay securely and conveniently at our shop. Whether online via a payment service provider or by bank transfer.
We use cookies and similar technologies to personalise content and improve your experience. They are also used to provide basic website functionality and to understand how customers use our website and to use this information to improve the website.
To continue, please select one of the two options. You can adjust your settings at any time.
With which cookie settings do you want to proceed?