
32,99 €
Including VAT, plus shipping costsThe MKR WIFI 1010 is a significant improvement on the MKR 1000 WIFI. It's equipped with an ESP32 module made by U-BLOX. This board aims to speed up and simplify the prototyping of WiFi based IoT applications thanks to the flexibility of the ESP32 module and its low power consumption.
The board is composed of three main blocks:
The MKR WIFI 1010 includes 32-bit computational power, the usual rich set of I/O interfaces, and low power Wi-Fi with a Cryptochip for secure communication using SHA-256 encryption. Plus, it offers ease of use Arduino Software (IDE) for code development and programming. All of these features make this board the preferred choice for the emerging IoT battery-powered projects in a compact form.
Its USB port can be used to supply power (5V) to the board. It has a Li-Po charging circuit that allows the Arduino MKR WIFI 1010 to run on battery power or an external 5 volt source, charging the Li-Po battery while running on external power. Switching from one source to the other is done automatically.
Warning: Unlike most Arduino boards, the MKR WIFI 1010 runs at 3.3V. The maximum voltage that the I/O pins can tolerate is 3.3V. Applying voltages higher than 3.3V to any I/O pin could damage the board. While output to 5V digital devices is possible, bidirectional communication with 5V devices needs proper level shifting.
| Microcontroller | SAMD21 Cortex-M0+ 32bit Low Power ARM MCU |
| Board Power Supply (USB/VIN) | 5V |
| Supported Battery(*) | Li-Po Single Cell, 3.7V, 700mAh Minimum |
| Circuit Operating Voltage | 3.3V |
| Digital I/O Pins | 8 |
| PWM Pins | 12 (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, A3 - or 18 -, A4 -or 19) |
| UART | 1 |
| SPI | 1 |
| I2C | 1 |
| I2S | 1 |
| Connectivity | WiFi |
| Analog Input Pins | 7 (ADC 8/10/12 bit) |
| Analog Output Pins | 1 (DAC 10 bit) |
| External Interrupts | 8 (0, 1, 4, 5, 6, 7, 8, A1 -or 16-, A2 - or 17) |
| DC Current per I/O Pin | 7 mA |
| Flash Memory | 256 KB |
| SRAM | 32 KB |
| EEPROM | No |
| Clock Speed | 32.768 kHz (RTC), 48 MHz |
| LED_BUILTIN | 6 |
| Full-Speed USB Device and Embedded Host | Included |
| LED_BUILTIN | 6 |
| Length | 61.5 mm |
| Width | 25 mm |
| Weight | 32 gr. |
| Article number | 179650 |
| Manufacturer | ARDUINO |
| Manufacturer Part Number | ABX00023 |
| EAN | 7630049200258 |
32,99 €
Including VAT, plus shipping costs| Article number | 179650 |
| Manufacturer | ARDUINO |
| Manufacturer Part Number | ABX00023 |
| EAN | 7630049200258 |
You have a question regarding one of our products? You are searching for a rare set?
Our team of experts will be happy to help you!
With the customer card you collect points worth 5% of your purchase with every transaction in our shop or in our online shop.
For orders with a value of 100 € and more, standard shipping to many EU countries is free of charge.
Place your order conveniently online and collect your goods in our shop yourself. You will be informed as soon as the order is ready.
All prices incl. VAT. Crossed-out prices correspond to the previous LToys price.
All data generated during your visit on ltoys.lu is transmitted SSL-encrypted.
You can pay securely and conveniently at our shop. Whether online via a payment service provider or by bank transfer.
We use cookies and similar technologies to personalise content and improve your experience. They are also used to provide basic website functionality and to understand how customers use our website and to use this information to improve the website.
To continue, please select one of the two options. You can adjust your settings at any time.
With which cookie settings do you want to proceed?