
9,99 €
Including VAT, plus shipping costsThe official Raspberry Pi USB-C power supply is designed to power the latest Raspberry Pi 4 Model B computers, which were released in June 2019.
Featuring a captive USB-C cable, the power supply is available in two colours, white and black.
| Output | |
| Output voltage: | +5.1V DC |
| Minimum load current: | 0A |
| Nominal load current: | 3.0A |
| Maximum power: | 15.3W |
| Load regulation: | ±5% |
| Line regulation: | ±2% |
| Ripple & noise: | 120mVp-p |
| Rise time: | 100ms maximum to regulation limits for DC outputs |
| Turn-on delay: | 3000ms maximum at nominal input AC voltage and full load |
| Protection: |
|
| Efficiency: | 81% minimum (output current from 100%, 75%, 50%, 25%), 72% minimum at 10% load |
| Output cable: | 1.5m 18AWG |
| Output connector: | USB Type-C |
| Input | |
| Voltage range: | 100-240Vac (rated), 96-264Vac (operating) |
| Frequency: | 50/60Hz ±3Hz |
| Current: | 0.5A maximum |
| Power consumption (no load): | 0.075W maximum |
| Inrush current: | No damage shall occur and the input fuse shall not blow |
| Article number | 180996 |
| Manufacturer | RASPBERRY PI FOUNDATION |
| Manufacturer Part Number | SC1412 |
| EAN | 5056561801179 |
9,99 €
Including VAT, plus shipping costs| Article number | 180996 |
| Manufacturer | RASPBERRY PI FOUNDATION |
| Manufacturer Part Number | SC1412 |
| EAN | 5056561801179 |
You have a question regarding one of our products? You are searching for a rare set?
Our team of experts will be happy to help you!
With the customer card you collect points worth 5% of your purchase with every transaction in our shop or in our online shop.
For orders with a value of 100 € and more, standard shipping to many EU countries is free of charge.
Place your order conveniently online and collect your goods in our shop yourself. You will be informed as soon as the order is ready.
All prices incl. VAT. Crossed-out prices correspond to the previous LToys price.
All data generated during your visit on ltoys.lu is transmitted SSL-encrypted.
You can pay securely and conveniently at our shop. Whether online via a payment service provider or by bank transfer.
We use cookies and similar technologies to personalise content and improve your experience. They are also used to provide basic website functionality and to understand how customers use our website and to use this information to improve the website.
To continue, please select one of the two options. You can adjust your settings at any time.
With which cookie settings do you want to proceed?