
175,00 €
Including VAT, plus shipping costsRaspberry Pi 4 Model B is the latest product in the popular Raspberry Pi range of computers. It offers ground-breaking increases in processor speed, multimedia performance, memory, and connectivity compared to the prior-generation Raspberry Pi 3 Model B+, while retaining backwards compatibility and similar power consumption. For the end user, Raspberry Pi 4 Model B provides desktop performance comparable to entry-level x86 PC systems.
This product’s key features include a high-performance 64-bit quad-core processor, dual-display support at resolutions up to 4K via a pair of micro-HDMI ports, hardware video decode at up to 4Kp60, up to 8GB of RAM (you are currently looking at the 8GB version), dual-band 2.4/5.0 GHz wireless LAN, Bluetooth 5.0, Gigabit Ethernet, USB 3.0, and PoE capability (via a separate PoE HAT add-on).
The dual-band wireless LAN and Bluetooth have modular compliance certification, allowing the board to be designed into end products with significantly reduced compliance testing, improving both cost and time to market.
| Processor: | Broadcom BCM2711, quad-core Cortex-A72 (ARM v8) 64-bit SoC @ 1.5GHz |
| Memory: | 8GB LPDDR4 |
| Connectivity: |
|
| GPIO: | Standard 40-pin GPIO header (fully backwards-compatible with previous boards) |
| Video & sound: |
|
| Multimedia: |
|
| SD card support: | Micro SD card slot for loading operating system and data storage |
| Input power: |
|
| Environment: | Operating temperature 0–50°C |
| Compliance: | For a full list of local and regional product approvals, please visit https://www.raspberrypi.org/documentation/hardware/raspberrypi/conformity.md |
| Production lifetime: | The Raspberry Pi 4 Model B will remain in production until at least January 2026. |
| Article number | 183170 |
| Manufacturer | RASPBERRY PI FOUNDATION |
| Manufacturer Part Number | SC0195 |
| EAN | 0765756931199 |
175,00 €
Including VAT, plus shipping costs| Article number | 183170 |
| Manufacturer | RASPBERRY PI FOUNDATION |
| Manufacturer Part Number | SC0195 |
| EAN | 0765756931199 |
You have a question regarding one of our products? You are searching for a rare set?
Our team of experts will be happy to help you!
With the customer card you collect points worth 5% of your purchase with every transaction in our shop or in our online shop.
For orders with a value of 100 € and more, standard shipping to many EU countries is free of charge.
Place your order conveniently online and collect your goods in our shop yourself. You will be informed as soon as the order is ready.
All prices incl. VAT. Crossed-out prices correspond to the previous LToys price.
All data generated during your visit on ltoys.lu is transmitted SSL-encrypted.
You can pay securely and conveniently at our shop. Whether online via a payment service provider or by bank transfer.
We use cookies and similar technologies to personalise content and improve your experience. They are also used to provide basic website functionality and to understand how customers use our website and to use this information to improve the website.
To continue, please select one of the two options. You can adjust your settings at any time.
With which cookie settings do you want to proceed?