
29,99 €
Including VAT, plus shipping costsThe Raspberry Pi PoE+ HAT is an add-on board for Raspberry Pi computers with PoE pins, including Raspberry Pi 3B+ and Raspberry Pi 4. It is used to power Raspberry Pi via an Ethernet cable, provided that power-sourcing equipment is installed on the Ethernet network. The HAT also includes a fan that will cool the Raspberry Pi processor.
| Standard: | IEEE 802.3at-2003 PoE |
| Input voltage: | 37–57 V DC, Class 4 device |
| Output power: | 5 V DC/4 A |
| Cooling: | 25 mm × 25 mm brushless fan delivering 2.2 CFM for processor cooling |
| Features: | • Fully isolated switched-mode power supply • Fan control |
| Operating temperature: | 0 °C to +50 °C |
| Production lifetime: | The Raspberry Pi PoE+ HAT will remain in production until at least January 2027 |
| Compliance: | For a full list of local and regional product approvals, please visit www.raspberrypi.org/compliance |
| Article number | 186383 |
| Manufacturer | RASPBERRY PI FOUNDATION |
| Manufacturer Part Number | SC0468 |
| EAN | 633696492820 |
29,99 €
Including VAT, plus shipping costs| Article number | 186383 |
| Manufacturer | RASPBERRY PI FOUNDATION |
| Manufacturer Part Number | SC0468 |
| EAN | 633696492820 |
You have a question regarding one of our products? You are searching for a rare set?
Our team of experts will be happy to help you!
With the customer card you collect points worth 5% of your purchase with every transaction in our shop or in our online shop.
For orders with a value of 100 € and more, standard shipping to many EU countries is free of charge.
Place your order conveniently online and collect your goods in our shop yourself. You will be informed as soon as the order is ready.
All prices incl. VAT. Crossed-out prices correspond to the previous LToys price.
All data generated during your visit on ltoys.lu is transmitted SSL-encrypted.
You can pay securely and conveniently at our shop. Whether online via a payment service provider or by bank transfer.
We use cookies and similar technologies to personalise content and improve your experience. They are also used to provide basic website functionality and to understand how customers use our website and to use this information to improve the website.
To continue, please select one of the two options. You can adjust your settings at any time.
With which cookie settings do you want to proceed?