
49,99 €
Including VAT, plus shipping costsThe Arduino UNO Mini LE is a microcontroller board based on the ATmega328P (datasheet). It has 14 digital inputs/outputs (six of which can be used as PWM outputs), six analog inputs, a 16MHz ceramic resonator, a USB-C connector, and a reset button. Contains everything needed to support the microcontroller. Simply connect it to a computer with a USB cable, use a power adapter, or connect a battery to get started.
| Microcontroller | ATmega328P |
| USB connector | USB-C |
| Built-in LED Pin | 13 |
| Digital I/O Pins | 14 |
| Analog input pins | 6 |
| PWM pins | 6 |
| UART | yes |
| I2C | yes |
| SPI | yes |
| Circuit operating voltage | 5V |
| Input voltage (limit) | 6-12V |
| Battery connector | None. |
| DC Current per I/O Pin | 20 mA |
| DC Current for 3.3V Pin | 50 mA |
| Main Processor | ATmega328P 16 MHz |
| USB-Serial Processor | ATmega16U2 16 MHz |
| Memory ATmega328P | 2KB SRAM, 32KB FLASH, 1KB EEPROM |
| Weight | 8.05 g |
| Width | 26.70 mm |
| Length | 34.20 mm |
| Article number | 189283 |
| Manufacturer | ARDUINO |
| Manufacturer Part Number | ABX00062 |
| EAN | 7630049203228 |
49,99 €
Including VAT, plus shipping costs| Article number | 189283 |
| Manufacturer | ARDUINO |
| Manufacturer Part Number | ABX00062 |
| EAN | 7630049203228 |
You have a question regarding one of our products? You are searching for a rare set?
Our team of experts will be happy to help you!
With the customer card you collect points worth 5% of your purchase with every transaction in our shop or in our online shop.
For orders with a value of 100 € and more, standard shipping to many EU countries is free of charge.
Place your order conveniently online and collect your goods in our shop yourself. You will be informed as soon as the order is ready.
All prices incl. VAT. Crossed-out prices correspond to the previous LToys price.
All data generated during your visit on ltoys.lu is transmitted SSL-encrypted.
You can pay securely and conveniently at our shop. Whether online via a payment service provider or by bank transfer.
We use cookies and similar technologies to personalise content and improve your experience. They are also used to provide basic website functionality and to understand how customers use our website and to use this information to improve the website.
To continue, please select one of the two options. You can adjust your settings at any time.
With which cookie settings do you want to proceed?