
40,00 €
Including VAT, plus shipping costsRaspberry Pi Camera Module 3 is a compact camera from Raspberry Pi. It offers an IMX708 12-megapixel sensor with HDR, and features phase detection autofocus. Camera Module 3 is available in standard and wide-angle variants, both of which are available with or without an infrared cut filter.
Camera Module 3 can be used to take full HD video as well as stills photographs, and features an HDR mode up to 3 megapixels. Its operation is fully supported by the libcamera library, including Camera Module 3’s rapid autofocus feature: this makes it easy for beginners to use, while offering plenty for advanced users. Camera Module 3 is compatible with all Raspberry Pi computers.1
The PCB size and mounting holes remain the same as for Camera Module 2. The Z dimension differs: due to the improved optics, Camera Module 3 is several millimetres taller than Camera Module 2.
All variants of Camera Module 3 feature:
1 Excluding early Raspberry Pi Zero models, which lack the necessary FPC connector. Later Raspberry Pi Zero models require an adapter FPC, sold separately.
| Camera Module 3 | Camera Module 3 NoIR | Camera Module 3 Wide | Camera Module 3 Wide NoIR | |
|---|---|---|---|---|
| Focus range | 10cm–∞ | 10cm–∞ | 5cm–∞ | 5cm–∞ |
| Focal length | 4.74mm | 4.74mm | 2.75mm | 2.75mm |
| Diagonal field of view | 75 degrees | 75 degrees | 120 degrees | 120 degrees |
| Horizontal field of view | 66 degrees | 66 degrees | 102 degrees | 102 degrees |
| Vertical field of view | 41 degrees | 41 degrees | 67 degrees | 67 degrees |
| Focal ratio (F-stop) | F1.8 | F1.8 | F2.2 | F2.2 |
| Infrared-sensitive | No | Yes | No | Yes |
| Sensor: | Sony IMX708 |
| Resolution: | 11.9 megapixels |
| Sensor size: | 7.4mm sensor diagonal |
| Pixel size: | 1.4μm × 1.4μm |
| Horizontal/vertical: | 4608 × 2592 pixels |
| Common video modes: | 1080p50, 720p100, 480p120 |
| Output: | RAW10 |
| IR cut filter: | Integrated in standard variants; not present in NoIR variants |
| Autofocus system: | Phase Detection Autofocus |
| Dimensions: | 25 × 24 × 11.5mm (12.4mm height for Wide variants) |
| Ribbon cable length: | 200mm |
| Cable connector: | 15 × 1mm FPC |
| Compliance: | FCC 47 CFR Part 15, Subpart B, Class B Digital Device
Electromagnetic Compatibility Directive (EMC) 2014/30/EU Restriction of Hazardous Substances (RoHS) Directive 2011/65/EU |
| Production lifetime: | Raspberry Pi Camera Module 3 will remain in production until at least January 2030 |
| Article number | 191357 |
| Manufacturer | RASPBERRY PI FOUNDATION |
| Manufacturer Part Number | SC0873 |
| EAN | 5056561800264 |
40,00 €
Including VAT, plus shipping costs| Article number | 191357 |
| Manufacturer | RASPBERRY PI FOUNDATION |
| Manufacturer Part Number | SC0873 |
| EAN | 5056561800264 |
You have a question regarding one of our products? You are searching for a rare set?
Our team of experts will be happy to help you!
With the customer card you collect points worth 5% of your purchase with every transaction in our shop or in our online shop.
For orders with a value of 100 € and more, standard shipping to many EU countries is free of charge.
Place your order conveniently online and collect your goods in our shop yourself. You will be informed as soon as the order is ready.
All prices incl. VAT. Crossed-out prices correspond to the previous LToys price.
All data generated during your visit on ltoys.lu is transmitted SSL-encrypted.
You can pay securely and conveniently at our shop. Whether online via a payment service provider or by bank transfer.
We use cookies and similar technologies to personalise content and improve your experience. They are also used to provide basic website functionality and to understand how customers use our website and to use this information to improve the website.
To continue, please select one of the two options. You can adjust your settings at any time.
With which cookie settings do you want to proceed?