
67,90 €
Including VAT, plus shipping costsThe Raspberry Pi High Quality Camera is an affordable high-quality camera from Raspberry Pi. It offers 12-megapixel resolution and a 7.9mm-diagonal sensor for impressive low-light performance. The M12 Mount variant is designed to work with most interchangeable M12 lenses, and the CS Mount variant is designed to work with interchangeable lenses in both CS- and C-mount form factors (C-mount lenses require the use of the C-CS adapter included with this variant). Other lens form factors can be accommodated using third-party lens adapters.
The High Quality Camera is well suited to industrial and consumer applications, including security cameras, which require the highest levels of visual fidelity and/or integration with specialist optics. It is compatible with all models of Raspberry Pi computer from Raspberry Pi 1 Model B onwards, using the latest software release from raspberrypi.com.1
The package comprises a circuit board carrying a Sony IMX477 sensor, an FPC cable for connection to a Raspberry Pi computer, and a milled aluminium lens mount with integrated tripod mount. The CS Mount variant lens mount features a focus adjustment ring, and this variant ships with a C- to CS-mount adapter; the M12 Mount variant ships with three lens locking rings (one required plus two spare).
1 Excluding early Raspberry Pi Zero models, which lack the necessary FPC connector. Later Raspberry Pi Zero models require an adapter FPC, sold separately.
| Mount: | M12 Mount |
| Sensor: | Sony IMX477R stacked, back-illuminated sensor |
| Resolution: | 12.3 megapixels |
| Sensor size: | 7.9mm sensor diagonal |
| Pixel size: | 1.55μm × 1.55μm |
| Output: | RAW12/10/8, COMP8 |
| Back focus length of lens: | 2.6mm–11.8mm (M12 Mount variant) |
| Lens sensor format: | 1/2.3” (7.9mm) or larger |
| IR cut filter: | Integrated2 |
| Ribbon cable length: | 200mm |
| Tripod mount: | 1/4”-20 |
| Compliance: |
FCC 47 CFR Part 15, Subpart B, Class B Digital Device Electromagnetic Compatibility Directive (EMC) 2014/30/EU Restriction of Hazardous Substances (RoHS) Directive 2011/65/EU |
| Production lifetime: | The Raspberry Pi High Quality Camera will remain in production until at least January 2030 |
| 2 Can be removed to enable IR sensitivity. Modification is irreversible. | |
| Article number | 191360 |
| Manufacturer | RASPBERRY PI FOUNDATION |
| Manufacturer Part Number | SC0870 |
| EAN | 5056561803227 |
67,90 €
Including VAT, plus shipping costs| Article number | 191360 |
| Manufacturer | RASPBERRY PI FOUNDATION |
| Manufacturer Part Number | SC0870 |
| EAN | 5056561803227 |
You have a question regarding one of our products? You are searching for a rare set?
Our team of experts will be happy to help you!
With the customer card you collect points worth 5% of your purchase with every transaction in our shop or in our online shop.
For orders with a value of 100 € and more, standard shipping to many EU countries is free of charge.
Place your order conveniently online and collect your goods in our shop yourself. You will be informed as soon as the order is ready.
All prices incl. VAT. Crossed-out prices correspond to the previous LToys price.
All data generated during your visit on ltoys.lu is transmitted SSL-encrypted.
You can pay securely and conveniently at our shop. Whether online via a payment service provider or by bank transfer.
We use cookies and similar technologies to personalise content and improve your experience. They are also used to provide basic website functionality and to understand how customers use our website and to use this information to improve the website.
To continue, please select one of the two options. You can adjust your settings at any time.
With which cookie settings do you want to proceed?