
44,90 €
Including VAT, plus shipping costsArduino MKR1000 is a powerful board that combines the functionality of the Zero and the Wi-Fi Shield. It is the ideal solution for makers wanting to design IoT projects with minimal previous experience in networking.
Arduino MKR1000 has been designed to offer a practical and cost effective solution for makers seeking to add Wi-Fi connectivity to their projects with minimal previous experience in networking.It is based on the Atmel ATSAMW25 SoC (System on Chip), that is part of the SmartConnect family of Atmel Wireless devices, specifically designed for IoT projects and devices.
The ATSAMW25 is composed of three main blocks:
The ATSAMW25 includes also a single 1x1 stream PCB Antenna.
The design includes a Li-Po charging circuit that allows the Arduino/Genuino MKR1000 to run on battery power or external 5V, charging the Li-Po battery while running on external power. Switching from one source to the other is done automatically.A good 32 bit computational power similar to the Zero board, the usual rich set of I/O interfaces, low power Wi-Fi with a Cryptochip for secure communication, and the ease of use of the Arduino Software (IDE) for code development and programming. All these features make this board the preferred choice for the emerging IoT battery-powered projects in a compact form factor.The USB port can be used to supply power (5V) to the board.The Arduino MKR1000 is able to run with or without the Li-Po battery connected and has limited power consumption.
The MKR1000 Wifi module supports certificate SHA-256.
Warning: Unlike most Arduino & Genuino boards, the MKR1000 runs at 3.3V. The maximum voltage that the I/O pins can tolerate is 3.3V. Applying voltages higher than 3.3V to any I/O pin could damage the board. While output to 5V digital devices is possible, bidirectional communication with 5V devices needs proper level shifting.
You can find here your board warranty informations.
You can find in the Getting Started section all the information you need to configure your board, use the Arduino Software (IDE), and start tinker with coding and electronics. Full details and examples on how to use the WiFi interface are available in the WiFi101 Library reference page.
| Microcontroller | SAMD21 Cortex-M0+ 32bit low power ARM MCU |
| Board Power Supply (USB/VIN) | 5V |
| Supported Battery(*) | Li-Po single cell, 3.7V, 700mAh minimum |
| Circuit Operating Voltage | 3.3V |
| Digital I/O Pins | 8 |
| PWM Pins | 12 (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, A3 - or 18 -, A4 -or 19) |
| UART | 1 |
| SPI | 1 |
| I2C | 1 |
| Analog Input Pins | 7 (ADC 8/10/12 bit) |
| Analog Output Pins | 1 (DAC 10 bit) |
| External Interrupts | 8 (0, 1, 4, 5, 6, 7, 8, A1 -or 16-, A2 - or 17) |
| DC Current per I/O Pin | 7 mA |
| Flash Memory | 256 KB |
| SRAM | 32 KB |
| EEPROM | no |
| Clock Speed | 32.768 kHz (RTC), 48 MHz |
| LED_BUILTIN | 6 |
| Full-Speed USB Device and embedded Host | |
| LED_BUILTIN | 6 |
| Lenght | 61.5 mm |
| Width | 25 mm |
| Weight | 32 gr. |
| Article number | 165432 |
| Manufacturer | ARDUINO |
| Manufacturer Part Number | ABX00011 |
| EAN | 813747020183 |
44,90 €
Including VAT, plus shipping costs| Article number | 165432 |
| Manufacturer | ARDUINO |
| Manufacturer Part Number | ABX00011 |
| EAN | 813747020183 |
You have a question regarding one of our products? You are searching for a rare set?
Our team of experts will be happy to help you!
With the customer card you collect points worth 5% of your purchase with every transaction in our shop or in our online shop.
For orders with a value of 100 € and more, standard shipping to many EU countries is free of charge.
Place your order conveniently online and collect your goods in our shop yourself. You will be informed as soon as the order is ready.
All prices incl. VAT. Crossed-out prices correspond to the previous LToys price.
All data generated during your visit on ltoys.lu is transmitted SSL-encrypted.
You can pay securely and conveniently at our shop. Whether online via a payment service provider or by bank transfer.
We use cookies and similar technologies to personalise content and improve your experience. They are also used to provide basic website functionality and to understand how customers use our website and to use this information to improve the website.
To continue, please select one of the two options. You can adjust your settings at any time.
With which cookie settings do you want to proceed?