
43,40 €
TVA comprise, plus frais d'expéditionArduino MKR WAN 1300 has been designed to offer a practical and cost effective solution for makers seeking to add Lo-Ra connectivity to their projects with minimal previous experience in networking. It is based on the Atmel SAMD21 and a Murata CMWX1ZZABZ Lo-Ra module.
The design includes the ability to power the board using two 1.5V AA or AAA batteries or external 5V. Switching from one source to the other is done automatically. A good 32 bit computational power similar to the MKR ZERO board, the usual rich set of I/O interfaces, low power Lo-Ra communication and the ease of use of the Arduino Software (IDE) for code development and programming. All these features make this board the preferred choice for the emerging IoT battery-powered projects in a compact form factor. The USB port can be used to supply power (5V) to the board. The Arduino MKR WAN 1300 is able to run with or without the batteries connected and has limited power consumption.
Warning: Unlike most Arduino & Genuino boards, the MKR WAN 1300 runs at 3.3V. The maximum voltage that the I/O pins can tolerate is 3.3V. Applying voltages higher than 3.3V to any I/O pin could damage the board. While output to 5V digital devices is possible, bidirectional communication with 5V devices needs proper level shifting.
You can find here your board warranty informations.
You can find in the Getting Started section all the information you need to configure your board, use the Arduino Software (IDE), and start tinker with coding and electronics.
| Microcontroller | SAMD21 Cortex-M0+ 32bit low power ARM MCU |
| Board Power Supply (USB/VIN) | 5V |
| Supported Batteries(*) | 2x AA or AAA |
| Circuit Operating Voltage | 3.3V |
| Digital I/O Pins | 8 |
| PWM Pins | 12 (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, A3 - or 18 -, A4 -or 19) |
| UART | 1 |
| SPI | 1 |
| I2C | 1 |
| Analog Input Pins | 7 (ADC 8/10/12 bit) |
| Analog Output Pins | 1 (DAC 10 bit) |
| External Interrupts | 8 (0, 1, 4, 5, 6, 7, 8, A1 -or 16-, A2 - or 17) |
| DC Current per I/O Pin | 7 mA |
| Flash Memory | 256 KB |
| SRAM | 32 KB |
| EEPROM | no |
| Clock Speed | 32.768 kHz (RTC), 48 MHz |
| LED_BUILTIN | 6 |
| Full-Speed USB Device and embedded Host | |
| Antenna power | 2dB |
| Carrier frequency | 433/868/915 MHz |
| Working region | EU/US |
| Length | 67.64 mm |
| Width | 25 mm |
| Weight | 32 gr. |
The MKR WAN 1300 is open-source hardware! You can build your own board using the following files:
Download the pinout in PNG format
The MKR WAN 1300 has to be used with GSM antenna that can be attached to the board with the micro UFL connector. Please check that it can accept frequencies in the LoRa's range (433/868/915 MHz).
Please note: for best result, do not attach the antenna to a metallic surface like car chassis, etc.
| Numéro d'article | 169029 |
| Fabricant | ARDUINO |
| Numéro du fabricant | ABX00017 |
| EAN | 813747020558 |
43,40 €
TVA comprise, plus frais d'expédition| Numéro d'article | 169029 |
| Fabricant | ARDUINO |
| Numéro du fabricant | ABX00017 |
| EAN | 813747020558 |
Vous avez une question concernant l'un de nos produits ? Vous recherchez un ensemble rare ?
Notre équipe d'experts se fera un plaisir de vous aider !
Avec la carte client, vous accumulez des points d'une valeur de 5 % de votre achat à chaque transaction dans notre magasin ou dans notre boutique en ligne.
Pour les commandes d'une valeur de 100 € et plus, l'expédition standard vers de nombreux pays de l'UE est gratuite.
Passez votre commande en ligne et venez chercher vous-même vos achats dans notre magasin. Vous serez informé dès que la commande sera prête.
Recevez facilement des informations sur les nouveaux produits, les offres et les promotions directement dans votre boîte de réception.
Tous les prix s'entendent TVA comprise. Les prix barrés correspondent au prix précédent de LToys.
Toutes les données générées lors de votre visite sur ltoys.lu sont transmises sous forme cryptée par SSL.
Vous pouvez payer de manière sûre et pratique. Que ce soit en ligne via un fournisseur de services de paiement ou par virement bancaire.
Nous utilisons des cookies et des technologies similaires pour personnaliser le contenu et améliorer votre expérience. Ils sont également utilisés pour fournir des fonctionnalités de base du site web et pour comprendre comment les clients utilisent notre site web et pour utiliser ces informations afin d'améliorer le site web.
Pour continuer, veuillez sélectionner l'une des deux options. Vous pouvez modifier vos paramètres à tout moment.
Quels sont les paramètres des cookies que vous voulez continuer à utiliser ?