
74,90 €
TVA comprise, plus frais d'expéditionLooking for a board for a very specific use that Arduino doesn’t make? Or maybe you want a more complex central board, optimized for your particular needs that will interface with all other Arduino boards and devices. The MKR VIDOR 4000 is highly configurable and powerful, and it can perform high-speed digital audio and video processing.
With the MKR VIDOR 4000 you can configure it the way you want; you can essentially create your own controller board. It comes loaded with hardware and potential: an 8 MB SRAM; a 2 MB QSPI Flash chip — 1 MB allocated for user applications; a Micro HDMI connector; an MIPI camera connector; and Wifi & BLE powered by U-BLOX NINA W10 Series. It also includes the classic MKR interface on which all pins are driven both by SAMD21 and FPGA. Plus, it has a Mini PCI Express connector with up to 25 user programmable pins.
The FPGA contains 16K Logic Elements, 504 KB of embedded RAM, and 56 18x18 bit HW multipliers for high-speed DSP. Each pin can toggle at over 150 MHz and can be configured for functions such as UARTs, (Q)SPI, high resolution/high frequency PWM, quadrature encoder, I2C, I2S, Sigma Delta DAC, etc.
The on-board FPGA can be also used for high-speed DSP operations for audio and video processing. This board also features a Microchip SAMD21. Communication between FPGA and the SAMD21 is seamless.
You can find in the Getting Started section all the information you need to configure your board, use the Arduino Software (IDE), and start tinker with coding and electronics.
| FPGA | Intel Cyclone 10CL016 |
| Mini PCI Express port with programmable pins | |
| Camera connector | MIPI camera connector |
| Circuit Operating Voltage | 3.3V |
| Digital I/O Pins | 22 headers + 25 Mini PCI Express |
| PWM Pins | All Pins |
| UART | Up to 7 (depends on FPGA configuration) |
| SPI | Up to 7 (depends on FPGA configuration) |
| I2C | Up to 7 (depends on FPGA configuration) |
| Analog Input Pins | n/a |
| Analog Output Pins | n/a |
| External Interrupts | n/a |
| DC Current per I/O Pin | 4 or 8 mA |
| Flash Memory | 2 MB |
| SDRAM | 8 MB |
| EEPROM | n/a |
| Clock Speed | 48 MHz - up to 200 MHz |
| Video Output | Micro HDMI |
| Microcontroller | Microchip ATSAMD21 (Arm Cortex-M0+ processor) |
| Wi-Fi | U-blox Nina-W102 |
| (VIN) | 5V |
| Supported Battery(*) | Li-Po Single Cell, 3.7V, 700mAh Minimum |
| Circuit Operating Voltage | 3.3V |
| Digital I/O Pins | 22 |
| PWM Pins | 12 (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, A3 - or 18 -, A4 -or 19) |
| UART | 1 |
| SPI | 1 |
| I2C | 1 |
| Analog Input Pins | 7 (ADC 8/10/12 bit) |
| Analog Output Pins | 1 (DAC 10 bit) |
| External Interrupts | 8 (0, 1, 4, 5, 6, 7, 8, A1 -or 16-, A2 - or 17) |
| Flash Memory | 256 KB |
| SRAM | 32 KB |
| EEPROM | No |
| Clock Speed | 32.768 kHz (RTC), 48 MHz |
| LED_BUILTIN | 6 |
| Full-Speed USB Device and Embedded Host | Included |
| LED_BUILTIN | 6 |
| Length | 83 mm |
| Width | 25 mm |
| Weight | 32 g |
| Numéro d'article | 179077 |
| Fabricant | ARDUINO |
| Numéro du fabricant | ABX00022 |
| EAN | 7630049200241 |
74,90 €
TVA comprise, plus frais d'expédition| Numéro d'article | 179077 |
| Fabricant | ARDUINO |
| Numéro du fabricant | ABX00022 |
| EAN | 7630049200241 |
Vous avez une question concernant l'un de nos produits ? Vous recherchez un ensemble rare ?
Notre équipe d'experts se fera un plaisir de vous aider !
Avec la carte client, vous accumulez des points d'une valeur de 5 % de votre achat à chaque transaction dans notre magasin ou dans notre boutique en ligne.
Pour les commandes d'une valeur de 100 € et plus, l'expédition standard vers de nombreux pays de l'UE est gratuite.
Passez votre commande en ligne et venez chercher vous-même vos achats dans notre magasin. Vous serez informé dès que la commande sera prête.
Recevez facilement des informations sur les nouveaux produits, les offres et les promotions directement dans votre boîte de réception.
Tous les prix s'entendent TVA comprise. Les prix barrés correspondent au prix précédent de LToys.
Toutes les données générées lors de votre visite sur ltoys.lu sont transmises sous forme cryptée par SSL.
Vous pouvez payer de manière sûre et pratique. Que ce soit en ligne via un fournisseur de services de paiement ou par virement bancaire.
Nous utilisons des cookies et des technologies similaires pour personnaliser le contenu et améliorer votre expérience. Ils sont également utilisés pour fournir des fonctionnalités de base du site web et pour comprendre comment les clients utilisent notre site web et pour utiliser ces informations afin d'améliorer le site web.
Pour continuer, veuillez sélectionner l'une des deux options. Vous pouvez modifier vos paramètres à tout moment.
Quels sont les paramètres des cookies que vous voulez continuer à utiliser ?