
32,99 €
TVA comprise, plus frais d'expéditionThe MKR WIFI 1010 is a significant improvement on the MKR 1000 WIFI. It's equipped with an ESP32 module made by U-BLOX. This board aims to speed up and simplify the prototyping of WiFi based IoT applications thanks to the flexibility of the ESP32 module and its low power consumption.
The board is composed of three main blocks:
The MKR WIFI 1010 includes 32-bit computational power, the usual rich set of I/O interfaces, and low power Wi-Fi with a Cryptochip for secure communication using SHA-256 encryption. Plus, it offers ease of use Arduino Software (IDE) for code development and programming. All of these features make this board the preferred choice for the emerging IoT battery-powered projects in a compact form.
Its USB port can be used to supply power (5V) to the board. It has a Li-Po charging circuit that allows the Arduino MKR WIFI 1010 to run on battery power or an external 5 volt source, charging the Li-Po battery while running on external power. Switching from one source to the other is done automatically.
Warning: Unlike most Arduino boards, the MKR WIFI 1010 runs at 3.3V. The maximum voltage that the I/O pins can tolerate is 3.3V. Applying voltages higher than 3.3V to any I/O pin could damage the board. While output to 5V digital devices is possible, bidirectional communication with 5V devices needs proper level shifting.
| Microcontroller | SAMD21 Cortex-M0+ 32bit Low Power ARM MCU |
| Board Power Supply (USB/VIN) | 5V |
| Supported Battery(*) | Li-Po Single Cell, 3.7V, 700mAh Minimum |
| Circuit Operating Voltage | 3.3V |
| Digital I/O Pins | 8 |
| PWM Pins | 12 (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, A3 - or 18 -, A4 -or 19) |
| UART | 1 |
| SPI | 1 |
| I2C | 1 |
| I2S | 1 |
| Connectivity | WiFi |
| Analog Input Pins | 7 (ADC 8/10/12 bit) |
| Analog Output Pins | 1 (DAC 10 bit) |
| External Interrupts | 8 (0, 1, 4, 5, 6, 7, 8, A1 -or 16-, A2 - or 17) |
| DC Current per I/O Pin | 7 mA |
| Flash Memory | 256 KB |
| SRAM | 32 KB |
| EEPROM | No |
| Clock Speed | 32.768 kHz (RTC), 48 MHz |
| LED_BUILTIN | 6 |
| Full-Speed USB Device and Embedded Host | Included |
| LED_BUILTIN | 6 |
| Length | 61.5 mm |
| Width | 25 mm |
| Weight | 32 gr. |
| Numéro d'article | 179650 |
| Fabricant | ARDUINO |
| Numéro du fabricant | ABX00023 |
| EAN | 7630049200258 |
32,99 €
TVA comprise, plus frais d'expédition| Numéro d'article | 179650 |
| Fabricant | ARDUINO |
| Numéro du fabricant | ABX00023 |
| EAN | 7630049200258 |
Vous avez une question concernant l'un de nos produits ? Vous recherchez un ensemble rare ?
Notre équipe d'experts se fera un plaisir de vous aider !
Avec la carte client, vous accumulez des points d'une valeur de 5 % de votre achat à chaque transaction dans notre magasin ou dans notre boutique en ligne.
Pour les commandes d'une valeur de 100 € et plus, l'expédition standard vers de nombreux pays de l'UE est gratuite.
Passez votre commande en ligne et venez chercher vous-même vos achats dans notre magasin. Vous serez informé dès que la commande sera prête.
Recevez facilement des informations sur les nouveaux produits, les offres et les promotions directement dans votre boîte de réception.
Tous les prix s'entendent TVA comprise. Les prix barrés correspondent au prix précédent de LToys.
Toutes les données générées lors de votre visite sur ltoys.lu sont transmises sous forme cryptée par SSL.
Vous pouvez payer de manière sûre et pratique. Que ce soit en ligne via un fournisseur de services de paiement ou par virement bancaire.
Nous utilisons des cookies et des technologies similaires pour personnaliser le contenu et améliorer votre expérience. Ils sont également utilisés pour fournir des fonctionnalités de base du site web et pour comprendre comment les clients utilisent notre site web et pour utiliser ces informations afin d'améliorer le site web.
Pour continuer, veuillez sélectionner l'une des deux options. Vous pouvez modifier vos paramètres à tout moment.
Quels sont les paramètres des cookies que vous voulez continuer à utiliser ?