
40,00 €
TVA comprise, plus frais d'expéditionRaspberry Pi Camera Module 3 is a compact camera from Raspberry Pi. It offers an IMX708 12-megapixel sensor with HDR, and features phase detection autofocus. Camera Module 3 is available in standard and wide-angle variants, both of which are available with or without an infrared cut filter.
Camera Module 3 can be used to take full HD video as well as stills photographs, and features an HDR mode up to 3 megapixels. Its operation is fully supported by the libcamera library, including Camera Module 3’s rapid autofocus feature: this makes it easy for beginners to use, while offering plenty for advanced users. Camera Module 3 is compatible with all Raspberry Pi computers.1
The PCB size and mounting holes remain the same as for Camera Module 2. The Z dimension differs: due to the improved optics, Camera Module 3 is several millimetres taller than Camera Module 2.
All variants of Camera Module 3 feature:
1 Excluding early Raspberry Pi Zero models, which lack the necessary FPC connector. Later Raspberry Pi Zero models require an adapter FPC, sold separately.
| Camera Module 3 | Camera Module 3 NoIR | Camera Module 3 Wide | Camera Module 3 Wide NoIR | |
|---|---|---|---|---|
| Focus range | 10cm–∞ | 10cm–∞ | 5cm–∞ | 5cm–∞ |
| Focal length | 4.74mm | 4.74mm | 2.75mm | 2.75mm |
| Diagonal field of view | 75 degrees | 75 degrees | 120 degrees | 120 degrees |
| Horizontal field of view | 66 degrees | 66 degrees | 102 degrees | 102 degrees |
| Vertical field of view | 41 degrees | 41 degrees | 67 degrees | 67 degrees |
| Focal ratio (F-stop) | F1.8 | F1.8 | F2.2 | F2.2 |
| Infrared-sensitive | No | Yes | No | Yes |
| Sensor: | Sony IMX708 |
| Resolution: | 11.9 megapixels |
| Sensor size: | 7.4mm sensor diagonal |
| Pixel size: | 1.4μm × 1.4μm |
| Horizontal/vertical: | 4608 × 2592 pixels |
| Common video modes: | 1080p50, 720p100, 480p120 |
| Output: | RAW10 |
| IR cut filter: | Integrated in standard variants; not present in NoIR variants |
| Autofocus system: | Phase Detection Autofocus |
| Dimensions: | 25 × 24 × 11.5mm (12.4mm height for Wide variants) |
| Ribbon cable length: | 200mm |
| Cable connector: | 15 × 1mm FPC |
| Compliance: | FCC 47 CFR Part 15, Subpart B, Class B Digital Device
Electromagnetic Compatibility Directive (EMC) 2014/30/EU Restriction of Hazardous Substances (RoHS) Directive 2011/65/EU |
| Production lifetime: | Raspberry Pi Camera Module 3 will remain in production until at least January 2030 |
| Numéro d'article | 191357 |
| Fabricant | RASPBERRY PI FOUNDATION |
| Numéro du fabricant | SC0873 |
| EAN | 5056561800264 |
40,00 €
TVA comprise, plus frais d'expédition| Numéro d'article | 191357 |
| Fabricant | RASPBERRY PI FOUNDATION |
| Numéro du fabricant | SC0873 |
| EAN | 5056561800264 |
Vous avez une question concernant l'un de nos produits ? Vous recherchez un ensemble rare ?
Notre équipe d'experts se fera un plaisir de vous aider !
Avec la carte client, vous accumulez des points d'une valeur de 5 % de votre achat à chaque transaction dans notre magasin ou dans notre boutique en ligne.
Pour les commandes d'une valeur de 100 € et plus, l'expédition standard vers de nombreux pays de l'UE est gratuite.
Passez votre commande en ligne et venez chercher vous-même vos achats dans notre magasin. Vous serez informé dès que la commande sera prête.
Recevez facilement des informations sur les nouveaux produits, les offres et les promotions directement dans votre boîte de réception.
Tous les prix s'entendent TVA comprise. Les prix barrés correspondent au prix précédent de LToys.
Toutes les données générées lors de votre visite sur ltoys.lu sont transmises sous forme cryptée par SSL.
Vous pouvez payer de manière sûre et pratique. Que ce soit en ligne via un fournisseur de services de paiement ou par virement bancaire.
Nous utilisons des cookies et des technologies similaires pour personnaliser le contenu et améliorer votre expérience. Ils sont également utilisés pour fournir des fonctionnalités de base du site web et pour comprendre comment les clients utilisent notre site web et pour utiliser ces informations afin d'améliorer le site web.
Pour continuer, veuillez sélectionner l'une des deux options. Vous pouvez modifier vos paramètres à tout moment.
Quels sont les paramètres des cookies que vous voulez continuer à utiliser ?