
67,90 €
TVA comprise, plus frais d'expéditionThe Raspberry Pi High Quality Camera is an affordable high-quality camera from Raspberry Pi. It offers 12-megapixel resolution and a 7.9mm-diagonal sensor for impressive low-light performance. The M12 Mount variant is designed to work with most interchangeable M12 lenses, and the CS Mount variant is designed to work with interchangeable lenses in both CS- and C-mount form factors (C-mount lenses require the use of the C-CS adapter included with this variant). Other lens form factors can be accommodated using third-party lens adapters.
The High Quality Camera is well suited to industrial and consumer applications, including security cameras, which require the highest levels of visual fidelity and/or integration with specialist optics. It is compatible with all models of Raspberry Pi computer from Raspberry Pi 1 Model B onwards, using the latest software release from raspberrypi.com.1
The package comprises a circuit board carrying a Sony IMX477 sensor, an FPC cable for connection to a Raspberry Pi computer, and a milled aluminium lens mount with integrated tripod mount. The CS Mount variant lens mount features a focus adjustment ring, and this variant ships with a C- to CS-mount adapter; the M12 Mount variant ships with three lens locking rings (one required plus two spare).
1 Excluding early Raspberry Pi Zero models, which lack the necessary FPC connector. Later Raspberry Pi Zero models require an adapter FPC, sold separately.
| Mount: | M12 Mount |
| Sensor: | Sony IMX477R stacked, back-illuminated sensor |
| Resolution: | 12.3 megapixels |
| Sensor size: | 7.9mm sensor diagonal |
| Pixel size: | 1.55μm × 1.55μm |
| Output: | RAW12/10/8, COMP8 |
| Back focus length of lens: | 2.6mm–11.8mm (M12 Mount variant) |
| Lens sensor format: | 1/2.3” (7.9mm) or larger |
| IR cut filter: | Integrated2 |
| Ribbon cable length: | 200mm |
| Tripod mount: | 1/4”-20 |
| Compliance: |
FCC 47 CFR Part 15, Subpart B, Class B Digital Device Electromagnetic Compatibility Directive (EMC) 2014/30/EU Restriction of Hazardous Substances (RoHS) Directive 2011/65/EU |
| Production lifetime: | The Raspberry Pi High Quality Camera will remain in production until at least January 2030 |
| 2 Can be removed to enable IR sensitivity. Modification is irreversible. | |
| Numéro d'article | 191360 |
| Fabricant | RASPBERRY PI FOUNDATION |
| Numéro du fabricant | SC0870 |
| EAN | 5056561803227 |
67,90 €
TVA comprise, plus frais d'expédition| Numéro d'article | 191360 |
| Fabricant | RASPBERRY PI FOUNDATION |
| Numéro du fabricant | SC0870 |
| EAN | 5056561803227 |
Vous avez une question concernant l'un de nos produits ? Vous recherchez un ensemble rare ?
Notre équipe d'experts se fera un plaisir de vous aider !
Avec la carte client, vous accumulez des points d'une valeur de 5 % de votre achat à chaque transaction dans notre magasin ou dans notre boutique en ligne.
Pour les commandes d'une valeur de 100 € et plus, l'expédition standard vers de nombreux pays de l'UE est gratuite.
Passez votre commande en ligne et venez chercher vous-même vos achats dans notre magasin. Vous serez informé dès que la commande sera prête.
Recevez facilement des informations sur les nouveaux produits, les offres et les promotions directement dans votre boîte de réception.
Tous les prix s'entendent TVA comprise. Les prix barrés correspondent au prix précédent de LToys.
Toutes les données générées lors de votre visite sur ltoys.lu sont transmises sous forme cryptée par SSL.
Vous pouvez payer de manière sûre et pratique. Que ce soit en ligne via un fournisseur de services de paiement ou par virement bancaire.
Nous utilisons des cookies et des technologies similaires pour personnaliser le contenu et améliorer votre expérience. Ils sont également utilisés pour fournir des fonctionnalités de base du site web et pour comprendre comment les clients utilisent notre site web et pour utiliser ces informations afin d'améliorer le site web.
Pour continuer, veuillez sélectionner l'une des deux options. Vous pouvez modifier vos paramètres à tout moment.
Quels sont les paramètres des cookies que vous voulez continuer à utiliser ?